Sztutowo, Sztutowo i po Sztutowie – relacja z drugich zawodów Pucharu Bałtyku 2014

„To zdecydowanie była wymagająca, ale bardzo fajna impreza. Upał i kilka podejść nadały trudności trasie, jednak zdecydowanie warto było tu przyjechać” – mówił jeden z uczestników po zakończeniu zawodów.
Sztutowo nordic walking
Upał faktycznie był zaskakujący jak na koniec maja, w szczytowych momentach słupek rtęci sięgał nawet 36oC. Przyjemną odskocznią było więc morze, do którego zawodnicy tłumnie lgnęli po przejściu mety. Woda jednak była zimna, a na pełną kąpiel zdecydowały się, już standardowo, tylko morsy (głównie z Łeby i z Trójmiasta).
chodzenie z kijami mierzeja wiślana
plaża sztutowo
Nordic Walking
Tegoroczna trasa różniła się od zeszłorocznej tylko kierunkiem marszu. Start znajdował się na plaży, po czym zawodnicy schodzili w las, korzystając ze sztutowskich ścieżek nordicowych. Ostatnie kilkaset metrów poprowadzone było przez piasek. W lesie znajdowało się kilka wymagających wzniesień, które jednak nijak się miały do tych z poprzednich zawodów – z gdyńskiego Witomina – ale również były dodatkowym wyzwaniem. Teren całej trasy był miękki, co sprawiało, że chodzenie po nim było czystą przyjemnością.  Drogę oznaczono „faworkami” z taśm zawiązanymi na pojedynczych drzewach, a każda startująca grupa poprowadzona została przez biegnącego pilota. Za nordicowcami dodatkowo jechał ratownik medyczny na motocyklu.
puchar bałtyku w nordic walking
Łącznie wystartowało 142 zawodników, to prawie dwa razy więcej niż w zeszłym roku. Atutem był tu niewątpliwie brak opłaty startowej. Dekoracja odbyła się na plaży, gdzie najlepsi w kategorii OPEN otrzymali standardowo puchary, a zwycięzcy w swoich kategoriach wiekowych zdobyli medale – złoto, srebro i brąz. Gościem i współorganizatorem zawodów był Wójt Gminy Sztutowo – Stanisław Kochanowski – który pełnił honorową funkcję i dekorował uczestników.
Nordic Bałtyku
Stanisław Kochanowski z uczestniczkami marszu
Podsumowując, ludzie, mimo zmęczenia, byli zadowoleni z siebie i z miejsca w jakim za sprawą zawodów się znaleźli. Część osób przyjechała wcześniej, lub jeszcze została, aby poplażować w słońcu. Podczas kręcenia relacji wideo, która ukaże się niebawem pytaliśmy się o wrażenia i krótki opis imprezy. Co ciekawe, nie spotkaliśmy się z żadną negatywną opinią, a to może znaczyć tylko jedno. Było naprawdę dobrze.
Tak było w Sztutowie - Nordic Walking
Sztutowo jest doskonałym miejscem do organizacji imprez Nordic Walking ze względu na bardzo dobre położenie, bogate w potencjał okoliczne tereny i stopień ich zagospodarowania. Już przy wjeździe do gminy, oprócz banerów Pucharu Bałtyku i wskazówek dojazdowych, widać było odbijające w las i oznakowane tabliczkami ścieżki nordicowe. Ponadto w obrębie startu i mety, zaraz po wyjściu z plaży, znajdują się bary i restauracje stanowiące doskonałe zaplecze gastronomiczne. Wszystko w zasadzie tam jest gotowe, pozostaje tylko organizować i jeszcze raz organizować.
najlebsze
NW
zwycięzcy
Tymczasem zapraszamy na kolejne, trzecie zawody w ramach Pucharu Bałtyku w Nordic Walking, które odbędą się już 7 czerwca w Warcinie, możemy obiecać, że będzie tam dobra zabawa wsparta doskonałą atmosferą.
AS