Powitanie jesieni w Ścięgnicy

Jedenasty października tego roku to dzień, w którym polscy piłkarze wreszcie pokonali Niemców, a kijkarze po raz pierwszy w Pucharze Bałtyku 2014 zmierzyli się z deszczem. Organizatorzy wprawdzie próbowali swoich sił w Urzędzie Pogody, niestety podanie zostało odrzucone, a na odwołanie nie było już czasu. Pomijając jednak sprawę opadów, które, szczerze mówiąc, nie były takie straszne, zawody były nadzwyczaj udane.
Nordic Walking Ścięgnica
Ścięgnica już od wielu lat związana jest nordic walking, jednak dopiero w zeszłym roku zostały oznakowane tam dwie duże trasy do chodzenia, które szczęśliwie udało się wykorzystać w sobotnich zawodach - powiedział nam Wójt Gminy Kobylnica Pan Leszek Kuliński, który oficjalnie otworzył imprezę.
Szlak, którym poprowadzono kijkarzy wiedzie niemalże w całości po lokalnych lasach, w których mimo deszczu, tylko w niektórych momentach pojawiło się śliskie błoto. Raz tylko natknąć się można było na głęboką kałużę, w której zagapieni zawodnicy umoczyli nogi na wysokość łydek. Poza tym, teren był wyjątkowo płaski, w związku z czym czasy były stosunkowo wymierne. Starty odbyły się na dwóch dystansach: 5,5 km i 8,5 km, drugi obejmował dwie pętle wewnątrz samego lasu.
Kobylnica Nordic Walking
Miejscem zawodów był zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy, w którym, w otoczeniu XIX wiecznego pałacu, uczestnicy zostali ciepło powitani przez organizatorów. Mimo kapryśnej pogody, humory dopisywały, przygotowano kilka namiotów pod którymi można było się schować, a na koniec każdy mógł poczęstować się rozgrzewającym żurkiem z białą kiełbasą. Wystartowało koło 200 osób, 130 regularnych zawodników w pierwszym rzucie i 70 reprezentantów okolicznych szkół w drugim. Co ważne, miejsce było bardzo dogodne ze względu na wyznaczony parking i sporą przestrzeń parku, na którym zlokalizowany był start i meta. Sam świeżo odnowiony pałac oraz złocistobrunatny jesienny las wizualnie dodawały uroku Ścięgnicy i cały czas towarzyszyły nordicowcom.
nw
Standardowo już, wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, najlepsi w OPEN puchary, a najlepsi w swoich kategoriach wiekowych złoto, srebro lub brąz, które wręczono podczas dekoracji. Przygotowano również dodatkowe nagrody, których losowanie odbyło się na zakończenie.
Mistrzostwa w Ścięgnicy to przedostatni etap Pucharu Bałtyku 2014. Za nami już dziesięć imprez, a ostatnia odbędzie się 29 listopada w Łebie. Dzień później nastąpi oficjalne zakończenie Pucharu i rozdanie głównych nagród. Na Ścięgnicę poczekamy jeszcze rok, a tymczasem zapraszamy na finał do Łeby!
Puchar Bałtyku w Nordic Walking