Huczne rozpoczęcie Pucharu Bałtyku odbyło się w sobotęGdyńskie Witomino jest jednym z bardziej wymagających miejsc na sportowej mapie Pomorza. W sobotę rozpoczął się tam Puchar Bałtyku w Biegach i Nordic Walking. Na Witominie liczne wzniesienia dają się we znaki. W sobotę poziom trudności zwiększyło intensywnie grzejące słońce i okazało się, że pokonanie dystansów było sporym wyzwaniem. Niemniej jednak wystartowało tam 386 osób, które z satysfakcją dobiegły do mety.Trasa była o tyle trudna, że zawodnicy nieustanie wspinali się na górki, by następnie z nich zbiec/zejść, dodatkowo pod koniec dystansu oczekiwało na nich jeszcze długie i męczące wzniesienie, na które trzeba było zostawić sobie zapas energii. Kluczem do osiągnięcia dobrego czasu było właśnie dobre rozplanowanie tempa. Niestety, nie wszystkim to się udało i niekiedy dało się zaobserwować sportowców przystających na trasie i łapiących oddech. Tego typu imprezy wywołują wiele emocji, ale dają, niezależnie od wyniku, poczucie zwycięstwa i szczególnego zadowolenia, że udało się pokonać nie tylko przeciwników, ale także samych siebie.


Zwycięzcą biegu był Tadeusz Zblewski z Bytowa, który dobiegł na metę z czasem 40 minut i 30 sekund, poprawiając jednocześnie swój mistrzowski wynik z zeszłego roku o 15 sekund. Z kobiet najlepsza była Kasia Sekuła z Braniewa, która przekroczyła linię mety po 50 minutach i 28 sekundach. W nordic walking na dystansie profesjonalnym najlepszy okazał się Andrzej Czarnecki z Barlinka, który dotarł na metę z czasem 1:07:55. Z kobiet natomiast była to Adrianna Lipko ze Starogardu Szczecińskiego – 1:17:36. Na 5 kilometrach królowali natomiast: Piotr Brzozowski ze Sławna – 35:18; i Helena Stoltmann z Dziemian – 39:59.


Na mecie na zawodników czekały odlewane medale, posiłek regeneracyjny (do wyboru żurek lub bigos), a na najlepszych puchary. Zwycięzcy w kategoriach OPEN otrzymali również bony do sklepu firmy Brubeck (zajmującej się sprzedażą odzieży sportowej i termicznej).
Trzeba przyznać, że witomińska impreza była zorganizowana na najwyższym poziomie. Nie zabrakło obsługi medycznej, depozytu, szatni czy toalet. Wszystko przebiegło zgodnie z planem minutowym. Ponadto organizatorzy zadbali o profesjonalne oznakowanie całej trasy, do tego ustawili punkty z wodą, niezbędne przy tak wzmożonym wysiłku w słońcu.
Tego dnia, w tym samym miejscu, przed biegiem głównym odbył się jeszcze drugi etap młodzieżowego Pucharu Gdyni, w którym wystartowali zawodnicy w wieku poniżej 18 roku życia, nie zabrakło tam również 3 i 4 latków.


Puchar Bałtyku to cykl czterech przełajowych imprez biegowych oraz 11 imprez nordic walking. Cały cykl wspiera Polski Komitet Olimpijski. Na każdych zawodach czekają dystanse poprowadzone po malowniczych terenach pomorskich miejscowości” około 11 kilometrów dla biegaczy oraz około 5 i 10 kilometrów dla kijkarzy.
Już 30 maja odbędzie się drugi etap biegowego Pucharu – Jantarski Przełaj, a 24 maja drugi etap nordicu – Dziemiany. Serdecznie zapraszamy!


wyniki: